Lume buna, lumee

Standard

O zi minunata! Ger de crapa pietrele de-aia nu-mi pun cerceii cu nestemate sa nu se deterioreze… Da’ e soare si totul straluceste. Pe la ora 7 10 dau si eu binete soarelui si el ma mangaie ingaduitor pe frunte.Desi era mai indicat sa-mi stearga urdorile de la ochi sau macar laba-gastei…

Dupa ce-i articulez un croseu de picior drept lui Yeti care dormea de-a curmezisul patului (ca asa ne salutam noi, astia de facem ture de noapte) si nimeresc drumul pana la baie cat s-o salut pe doamna aia draguta si ciufulita din oglinda, decid sa-mi intru in atributiuni. Oscilez intre sa deschid blogul si sa fac ceva de mancare. Cum poporul nu se hraneste din intelepciunea si talentul meu ma resemnez sa raspund repede la comentariile de ieri si dau fuga la bucatarie. Execut urgent un ostropel sub directa supraveghere si cu sprijinul nemijlocit al lui Yeti care sta numai sprijinit de piciorul meu pana se prajeste carnea.Dupa ce vad ca toata lumea e satula saturata ma intorc la indeletniciri intelectuale.

image_124352313787891300_3Deschid panoul de control al blogului si ma bucur ca un copil. As putea chiar sa aplad cu o mana in timp ce cu cealalta tastez. N-am umblat eu prin lume (bine, o sa ma mai laud vreo 10 ani ca am fost la Verona!) dar slova mea chiar circula. Am un sentiment straniu cand ma uit din ce colturi indepartate imi vin cititorii. Dupa ce nu mi-am mai incaput in piele de mandrie ca ma citeste cinevar din Qatar si Malaiezia acum am alte motive sa ma umflu in pene. As putea sa iau niste Espumisan si sa ma desumflu da-i mai placut asa, simt ca incep sa devin un dirijabil. 🙂

Qatarul si-a inchis portile fiindca citioarea s-a intors in tara dar Malaiezia e inca pe pozitie.Saru’ mana, Malaiezia si  multumesc de fidelitate! Ba chiar multumesc si ca ai contaminat Filipine si Thailanda de unde au inceput sa vina semnale.Or fi spam-uri cu oferte de masaj tailandez? Ca abia am scapat de Vuittoane si Gucci… 🙂

Am cate un admirator secret in Afganistan si Pakistan. Deci daca voi primi un colet-cadou de acolo o sa anunt intai genistii ca nu-s sigura daca e ceva de kasmir sau ceva centura cu dinamita. E posibil sa fiu sub monitorizarea Al Qaeda in vederea recrutarii la cat mi-am tot dorit o mitraliera. :))

O alta locatie care ma impresioneaza e Gibraltar. Apare aproape zilnic , nu cred sa fie doar un spam neutralizat de Akismet-cel Mare, ala de credeam eu ca-i vreun maharajah dupa nume. Imaginati-va poza: cineva stand pe stanca dura si britanica a Gibraltarului si, in loc sa priveasca peste maretia Atlanticului, face cu mana spre rasarit, spre Romanica, hlizindu-se la ineptiile mele! Nu-i idilic si magulitor? E!

Bine ca ma mai baga in seama, ocazional, si Federatia Rusa ca deja ma simteam discriminata de marele imperiu! Multa vreme am suferit ca nu ma citea nici un vorbitor din limba lui Tolsoi…

Ce sa mai zic de Emiratele Arabe? Ma gandesc sa pun taxa de lectura platita in camile. Sau in petrol sa nu ma afecteze prea multa acciza suplimentara de 7 eurocenti a lui Ponta? Emirule, daca ma inviti pentru autograf poti sa ma cazezi si la Burj al Arab sau Burj Califa da’ nu mai sus de etajul 5-6 ca am rau de inaltime!

Cineva imi bate in usa din Republica Ceha. Multumesc, usa-i deschisa cu drag si sper sa-i bat si eu trotuarele in mai, cand voi vizita Praga! Pana atunci poate imi da si niste indicatii turistice. 🙂

13692520illustrationdepictingaroadtrMamaa, ce de lume buna trece pe aici! Am zis eu ca-s intr-un club select. Acum i-am pomenit doar pe „exotici” dar voi, cei „pamanteni” sau cei care veniti des in casa mea sunteti nepretuiti. Va multumesc tuturor pentru rabdare si bunavointa. Si cer scuze daca am „intepat” sau lezat cumva pe cineva. Asa cum cer scuze anticipat si celor pe care ii voi „intepa” in viitor. Ca, de, cine se iubeste se tachineaza(n-am zis-o in original ca refuz sa fiu francofona!) si eu tare va mai iubesc! :))

Cu aceasta a luat sfarsit capodopera postarera cu numarul 500. Urmatorul recensamant la postarea cu numarul 1000. Bangladeshule, fii pe receptie!toyou[1]

42 de răspunsuri »

    • Phoaii, ca mi-ai adus aminte: nici din China n-am cititori! Treaba lor, ca eu pun si orez in zeama! 🙂 Si lasa, Nashule, nu mai purta matale grija coordonatelor mele ca poti sa-mi imprumuti niste hainute care ti-au ramas mici. 👿

  1. 500!!! Pfff… Să ne citim la 5.000 😀
    Apropo, am şi cititori (un fel de a spune că nu ştiu cu citesc ei alfabetul latin) „chineji”, da’ am şi de la „mama” Rusia, ba chiar şi din Ucraina 🙂 Evident sunt şi câţiva lorzi din Marea Britanie (insulă pe care cândva, noi, centurionii am cucerit-o, ba chiar am clădit Londra) şi indieni… Să nu-i uit pe fraţii din Republica Moldova şi Ungaria 😛 Şi da, mai există trecători din Indonezia…

    • Niste scrieri chinezesti am gasit si la mine in spam.Nu stiu daca erau urari de sanatate sau cereri de Dulcolax de la niste constipati de atata orez… Ai si indieni? Cu prietenii lor, elefantii, cu tot? 🙂 Ungaria ma asal;teaza si pe mine in ultima vreme, sper ca nu vrea sa ma anexeze..

    • Imi pare rau ca nu-mi apare si locatia din care vin cititorii romani, as fi fost curioasa daca sunt mai multi ardeleni sau moldoveni. Si niciodata n-am destui, ma bucur de fiecare nou-venit. Iar de cei vechi ma simt onorata!

    • Am implinit 500, abia astept sa implinesc 1000. Atunci chiar o sa ma consider o persoana implinita! Sa-mi traiti si voi mie ca tare dragi imi sunteti! Si daca aveti drum prin Bangladesh va rog sa-mi dati de stire, ca-mi lipseste din colectie. :))

    • Te referi la productia de postari sau la mazgaleala de roman care se taraie ca melcul din lipsa de timp? Acu imi pare rau ca nu m-am decis la un roman-telegrafic. 🙂 Si nu eu sunt tare ca nu eu am fost finalista la super-blog. 🙂

      • ma refer la romanul fluviu :))… cat despre superblog… tare bine ti ar mai sta printre finalisti :)… cat si in concurs sa mai inviorezi atmosfera cu gluma, cu niste umor a la Adelina. multumesc de sustinere. chiar te am simtit aproape.

  2. Pe mine ma viziteaza zilnic cineva din Dubai, de mai bine de un an. Habar nu am daca vrea sa afle cum traiesc romanii sau daca se gandeste ca trebuie sa afle exact ce vreau sa imi aduca mosul. :))))

  3. Pingback: Înfiinţez o rubrică duminicală permanentă, "Recomandările săptămânii”.

  4. Io care este n-am ajuns al 500 dar ma bucura ca ma citesc neste oameni din Japonia, cine or fi ei si ce or pricepe din blogurile mele ar fi interesant de dezbatut la o adica. Sper din tot sufletul sa imi citeasca blogul si in ziua in care o sa povestesc ca ma duc in Japonica si sa ma invite la un sake si niste povesti la fata locului

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s